sobota, 28 lipca 2012

Constance Briscoe – „Brzydula. Historia niekochanej”

Tytuł: "Brzydula. Historia niekochanej"
Autor: Constance Briscoe
Wydawnictwo: Bellona
Liczba stron: 472
Rok wydania: 2012
ISBN: 978-83-11-12221-5
Cena: 39,00 zł
Dostępna też: Księgarnia Gandalf


Istnieją książki, od których nie da się tak po prostu oderwać. Bez względu na wszystko. Czy czeka nas pranie, gotowanie, zakupy. „Brzydula. Historia niekochanej” należy właśnie do takich książek. Książek, które wywiercają w duszy dziurę. Nie byle jaką dziurę - małe okienko pozwalające nam dostrzec problemy, o których czasami w banalności i powtarzalności mijanych dni po prostu zapominamy.

Kiedyś utkwiło mi w pamięci jedno zdanie. Pytanie, które ktoś rzucił przelotem do innej osoby w pociągu. „Wiesz ile osób umiera codziennie, nie mając nikogo, kto byłby w stanie ich pokochać?” No właśnie, czy wiesz ile osób? Jesteś sobie w stanie wyobrazić, że ludzie umierają nie z powodu wypadków, śmierci naturalnej czy chorób – a z powodu nienawiści innych osób? Braku ich miłości. Jak bardzo można gardzić skórą powstałą z własnej skóry? Sercem, które przez dziewięć miesięcy nosiło się tuż pod własnym?

Constance Briscoe od najmłodszych lat spotykała się z przypadkami przemocy nie tylko fizycznej ale i psychicznej. Nieskończoną ilość razy słyszała, jak bardzo jest brzydka, głupia i niepotrzebna. Nic nie warta. Nie potrafię sobie nawet wyobrazić, co działo się w jej sercu, gdy matka znęcała się nad nią, karząc ją za najmniejsze, błahe wręcz przewinienia i błędy. Constance nie miała łatwego życia. W wieku 14 lat został porzucona, jednak zdana na siebie silna dziewczyna nigdy się nie poddawała. Dążyła wytrwale do spełnienia marzeń i lepszego życia.

„Brzydula. Historia niekochanej” to powieść bardzo inspirująca. Jest to książka, po której przeczytaniu spogląda się na okładkę nie myśląc o niczym innym. Pamiętam dokładnie chwilę, gdy skończyłam ją czytać i nie byłam w stanie pojąć tego, że przedstawiona historia to nie wymysł czyjejś wyobraźni, a prawdziwe wydarzenia. Nie byłam w stanie zrozumieć tego, że ktoś jest w stanie tak bardzo skrzywdzić drugą osobę. To tak jakby prywatny obóz koncentracyjny tyle, że zgotowany ręką własnej rodziny.

Sądzę, że historię tę powinien poznać każdy. Nie tylko po to, by zaznajomić się z mroczną stroną ludzkiej duszy i cierpieniem. Tak naprawdę po to, by zobaczyć jak wiele można osiągnąć, kiedy naprawdę się czegoś pragnie i nigdy nie poddaje.

Serdecznie polecam!


*Okładka pochodzi ze strony: http://ksiegarnia.bellona.pl/Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Bellona :)

22 komentarze:

 1. książka stoi na półce w oczekiwaniu na swoją kolej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam o tej książce, ale muszę ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książki pisane na podstawie faktów, rzeczywiście są zapadające w pamięć. Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, tak ;) Ta świadomość, że zdarzenia są zeczywiste..

   Usuń
 4. Zapowiada się interesująco!

  OdpowiedzUsuń
 5. "Jak bardzo można gardzić skórą powstałą z własnej skóry? Sercem, które przez dziewięć miesięcy nosiło się tuż pod własnym?"
  Nie mam pojęcia, jestem matką i nigdy nie mogłam zrozumieć, jak można nie kochać własnego dziecka? Co więcej pogardzać nim, robić mu z życia piekło, krzywdzić?
  Czytałam już kiedyś recenzję o tej książce i przy okazji zobaczyłam wywiad z Constance Briscoe. Koniecznie muszę sięgnąć po tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serdecznie polecam! ;)
   Przyznam, że sama matką jeszcze nei jestem ale też tego nei pojmuję.

   Usuń
 6. Interesująca książka! Tematyka bolesna, ale myślę, że jak najbardziej warta uwagi. Chętnie przeczytam.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Tematyka jak najbardziej interesująca, a książki, od których nie można się oderwać, są najlepsze - wzbudzają najwięcej emocji :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Chętnie przeczytam. Lubię taką tematykę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka wydaje się niezwykle interesująca, więc chętnie sięgnę po nią.

  OdpowiedzUsuń
 10. Książkę koniecznie muszę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Tematyka wydaje się naprawdę interesująca, a zarazem ważna. Myślę, że z chęcią ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Książka zapowiada się bardzo interesująco. Szczególnie po tej recenzji.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ostatnio czytasz książki o trudnej tematyce.. Tej nie znam, nie wiem czy kiedyś się na nią natknę. Ale pewnie moja biblioteka ją nabędzie, a wtedy postaram się przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 14. Jeśli tylko do mnie trafi to z wielką chęcią przeczytam. ;3

  OdpowiedzUsuń
 15. Początkowo myślałam, że książka nawiązuje do serialu o tym samym tytule, ale kiedy tylko zapoznałam się z jej opisem przekonałam się, jak bardzo się pomyliłam i od razu zapragnęłam ją przeczytać. Takie historie z prawdziwego życia przemawiają do mnie bardziej, niż jakiekolwiek inne powieści. Po historię niekochanej na pewno sięgnę, gdy tylko nadarzy się ku temu okazja.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 16. świetna recenzja i książkę na pewno przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń