wtorek, 17 lipca 2012

Anselm Grün OSB – „Sztuka zdrowego życia.”


Tytuł: „Sztuka zdrowego życia”
Autor: Anselm Grün OSB
Wydawnictwo: eSPe
Liczba stron: 124
Rok wydania: 2012
ISBN: 978-83-7482-467-5
Cena: 19,90 zł
„Pewien rolnik przed każdą trudną pracą zwykł wołać: „W imię Boże!”. Słowa te wpoili mu jego ojciec i dziadek. Dały mu one siłę do tego, aby iść śmiało przez życie, zamiast rezygnować w obliczu trudności.”*

Na rynku wydawniczym pojawia się coraz więcej pozycji poświęconych zdrowemu trybowi życia i dietom. Należy sobie zadać pytania, czy one w ogóle pomagają, czy dają jakiekolwiek efekty? Często w pogoni za idealną figurą i dobrą kondycją zapominamy, że człowiek to nie tylko ciało. Całe sedno zdrowego trybu życia tkwi w zachowaniu odpowiedniej równowagi między duszą i ciałem. Genialną pomocą w pogłębieniu tego ważnego tematu jest książka Anselma Grüna pod tytułem: „Sztuka zdrowego życia. Jak zachować zdrowie duszy i ciała”. Jest ona swoistego rodzaju kompendium wiedzy wyjaśniającym, w jaki sposób można osiągnąć życiowy złoty środek, a także w jaki sposób dokonywać słusznych wyborów dotyczących postu, diet, ruchu i odpoczynku.


Jak twierdzi autor książki, zdrowe życie to życie w zgodzie z naturą, to uwzględnianie potrzeby zarówno duszy, jak i ciała. Na zdrowe życie składają się również pozytywne relacje z ludźmi i korzystanie z daru jakim jest modlitwa.

„Sztuka zdrowego życia” składa się z wprowadzenia, trzynastu rozdziałów oraz zakończenia. Porusza między innymi zagadnienia dotyczące: relacji z innymi, emocji, lęku, seksualności i agresji. Książka napisana jest prostym, zrozumiałym językiem. Rozdziały podzielone są na krótkie podrozdzialiki, co znacznie ułatwia czytanie. Jestem bardzo zadowolona z tej pozycji. Przypomniała mi o wielu ważnych rzeczach, a także zyskałam wiele nowych drogocennych informacji.


Warto również wspomnieć pokrótce o autorze książki. Anselm Grün to mnich benedyktyński, znany pisarz i doradca duchowy. Jego tworczosć cieszy się znacznym uznaniem i popularnością nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. (Jego książki były tłumaczone na 25 języków).

Serdecznie polecam wszystkim, którzy chcą się dowiedzieć w jaki sposób żyć zdrowo troszcząc się nie tylko o swoje ciało, ale i o duszę!


*A. Grün „Sztuka zdrowego życia”, wyd. eSPe, 2012, str. 118
**Okładka pochodzi ze strony: http://boskieksiążki.pl/product-pol-610-SZTUKA-ZDROWEGO-ZYCIA-Jak-zachowac-zdrowie-duszy-i-ciala.htmlZa możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu eSPe :)

30 komentarzy:

 1. Przyznaję, nie bez wstydu zresztą, że nie dbam za bardzo o zdrowie, szczególnie te fizyczne, może ta pozycja pomogłaby mi to zmienić? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomogłaby :) trzeba troszke o siebie zadbać. ;) Lepsze zdrowie pozwoli na przeczytanie większej ilości książek. ;D

   Usuń
 2. Różnie jest z tym dbaniem o zdrowie, więc może przydałaby się taka książka :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam takie okresy, że dbam o to, co jem, ale to bardzo rzadko. A sport to już w ogóle! Trzeba by to zmienić:p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak mam! ;) Czas najwyższy coś z tym zrobić.

   Usuń
 4. Oj tak, teraz wszyscy szaleją na punkcie zdrowego trybu życia i odpowiedniej diety. Książka wydaje się być całkiem, całkiem, ale jakoś mnie nie kusi.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie powiem, może być ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 6. może w wolnej chwili i bym sięgnęła
  ale póki co brak czasu :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ostatnio zdrowy tryb życia bardzo mnie ciekawi, więc może sięgnę po tę książkę. Zastanawiam się tylko, czy w utworze nie będzie zbyt czuć religijnych aspektów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hmm jeśli chodzi o religijne aspekty przyznam, że jest ich dużo, ale naprawdę warto. :)

   Usuń
 8. Spoglądając na okładkę myślałam , że to książka podróżnicza, ale czytając recenzję zaczęłam się smiać, bo przecież nie ocenia się książek po okładce prawda ?

  OdpowiedzUsuń
 9. Zaciekawiła mnie ta książka

  OdpowiedzUsuń
 10. Staram się prowadzić zdrowy tryb życia, ale niestety czasem tylko na tych staraniach się kończy i, choć raczej takich książek nie czytuję, chętnie zasięgnęłabym porady fachowca :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mam tak samo z tymi staraniami. ;D
   Serdecznie polecam! ;)

   Usuń
 11. Myślę, że polecę tą książkę mojej kuzynce. Ona lubi takie klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Tak z ciekawości: najważniejsza/najbardziej przydatna rzecz, której dowiedziałaś się z tej książki, to...? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudne pytanie ;D Zdaje mi się, że będzie to kwestia ciszy i odpoczynku + filozofia Soren'a Kierkegaard'a.

   Usuń
 13. Chyba nie dla mnie. Ale na pewno dużo osób się nią zainteresuje. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 14. Hmm chyba sobie daruję, ponieważ boję się, że będę czytać to, co już jest mi wiadome i znane.

  OdpowiedzUsuń
 15. Ostatnio recenzujesz takie inspirujące książki...;) Chętnie przeczytałabym i tę - z informacji które zamieściłaś mogę wyciągnąć wniosek, że zgadzam się z autorem. I że dobrze byłoby pogłębić swoją wiedzę o niektórych rzeczach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lubię inspirujące książki. ;D Zawsze wychodzę z założenia, że nie ma złych książek. Każda książka ma w sobie coś pięknego/dobrego. :)

   Usuń
 16. Nie wiem czemu nie mogę Ci odpisać klikając na "Odpowiedz". (??)

  A chciałam napisać, cytuję: "eeee... Miałam nadzieję na jakąś złota radę, którą można zastosować nie czytając książki (nie ciągnie mnie do poradników."

  :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hmm nie wiem czemu to nie działa;/ mnie działa idealnie.
   Złotą radę tak?:D Myślę, że to byłoby skomplikowane. Streszczenie danego rozdziału do kilku zdań, które mogłyby go odzwierciedlić. ^^

   Usuń
 17. Może kiedyś, jeśli wpadnie mi w ręce. :D
  A przy okazji pytania z bloga: Żyję, żyję! :D Jakoś tak ostatnio nie mam czasu na komentowanie wszystkiego i w ogóle. :P Ale nie musisz się o mnie martwić, bo jestem cała i zdrowa. :D

  OdpowiedzUsuń
 18. Zdrowy styl życia jest ważny i rzeczywiście wiele się o tym pisze. Mi jednak czytanie poradników nie zbyt pomaga, bo mimo ich lektury zazwyczaj dalej robię swoje :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Haha ;D i u mnie tak bywa. Jednak zawsze wychodze z założenia, że spróbuję. ;)

   Usuń
 19. New Diet Taps into Pioneering Concept to Help Dieters LOSE 23 Pounds within Only 21 Days!

  OdpowiedzUsuń