środa, 5 grudnia 2012

Katarzyna Pinkosz, Łukasz Żelechowski – „O dwóch takich… Teraz Andy”


Tytuł: „O dwóch takich… Teraz Andy”
Autor: Katarzyna Pinkosz, Łukasz Żelechowski
Wydawnictwo: Demart
Liczba stron: 216
Rok wydania: 2011
ISBN:978-83-7427-685-6
Cena: 34,90 zł
Dostępna też: Księgarnia Gandalf
„Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić. I wtedy pojawia się jeden, który nie wie, że się nie da. I on to właśnie robi.” Albert Einstein*

Często zdarza mi się słyszeć o niesamowitych wyprawach, morderczym wysiłku i pokonywaniu własnych słabości. Wielu, pełnych odwagi, śmiałków podejmuje się zdobycia Koron Ziemi (a przynajmniej jednej z nich). Aconcagua (6962 m n.p.m.) to najwyższy punkt obu Ameryk, który zaliczany jest właśnie do Koron Ziemi – najwyższych szczytów poszczególnych kontynentów. Postawienie stopy w takim miejscu to nie lada wyzwanie dla wielu wyszkolonych alpinistów. Wielu osobom wydaje się to niemożliwe, a w szczególności, gdy ktoś każe im wyobrazić sobie niepełnosprawnego śmiałka. Coraz częściej spotykam niepełnosprawnych, którzy są o wiele sprawniejsi fizycznie od wielu całkowicie zdrowych ludzi. Tak wiele zależy od naszej woli i siły duchowej, że nic nie jest w stanie nas zatrzymać przed dotarciem do upragnionego celu.

„Góry są środkiem, celem jest człowiek.
Nie chodzi o to, aby wejść na szczyt.
Robi się to, aby stać się kimś lepszym.” Walter Bonatti*

Uczestników ekspedycji było czterech. Dla Łukasza Żelechowskiego, Piotra Pogona, Arka Mytko i Bogdana Bednarza była to kolejna wyprawa. Skupmy się na dwóch pierwszych. Łukasz Żelechowski – niewidomy od urodzenia 30-letni informatyk i dziennikarz radiowy, Piotr Pogon – od ponad dwudziestu lat zmagający się z chorobą nowotworową (mężczyzna mający wycięte jedno płuco). Oto ludzie godni naśladowania! Fizyczne problemy nie przeszkodziły bohaterom, którzy 29 stycznia 2011 roku zdobyli Aconcaguę. Razem z nimi szczyt zdobyli także: podróżnik i eksplorator Patagonii – Arek Mytko, oraz szef wyprawy, ratownik GOPR – Bogdan Bednarz.

„O dwóch takich… Teraz Andy” to książka zawierająca opis zmagań w drodze do zdobycia szczytu, a także problemów dnia codziennego. Całość została przedstawiona w sposób przepiękny graficznie. Mamy tutaj wiele ciekawych, przedstawiających niesamowite widoki, zdjęć.

Pozycję polecam nie tylko miłośnikom gór! Warto sięgnąć po tę książkę, by naładować się pozytywną energią i z nowej perspektywy spojrzeć na otaczający nas świat. :)


*Okładka pochodzi ze strony: http://demart.com.pl/product/429,o-dwoch-takich%E2%80%A6-teraz-andy.html
Cytaty pochodzi z książki „O dwóch takich… Teraz Andy”.Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Demart :)

3 komentarze:

  1. Co za niezwykła grupa. Książka musi być świetna.

    OdpowiedzUsuń
  2. Książkę czytałam, podobała mi się :)

    OdpowiedzUsuń
  3. raczej nie sięgam po takie książki, ale kto wie... ;)

    OdpowiedzUsuń