poniedziałek, 3 grudnia 2012

Jane Austen - "Emma"


Tytuł: „Emma”
Autor: Jane Austen
Czyta: Magdalena Woźniak
Czas nagrania: 1157 min..
Rok wydania: 2012
Cena: 25,90 zł
Można kupić tutaj: AudeoCzasami bywa tak, że nawet największe mole książkowe nie mają siły, ani warunków na czytanie. Bolą nas oczy, mamy wiele innych spraw do załatwienia, czasami nie mamy jak zabrać ze sobą książki. Trzeba przyznać, że odtwarzacz mp3 w tych warunkach spisuje się wręcz perfekcyjnie. Można sobie nagrać na niego wybraną książkę w postaci audiobooka i odtwarzać dowoli w każdym miejscu. Tak, taka postać książki ma naprawdę wiele zalet! Szczególnie podczas długiej podroży, czy wykonywania domowych obowiązków.

Dziś postaram się zachęcić was do jednej z powieści znanej i kochanej angielskiej autorki – Jane Austen. Pisarka ta należy do grona moich ulubionych twórców (obecnie piszę na jej temat pracę magisterską). Zastanawiam się czy ktokolwiek z was nie miał do czynienia z książkami tej autorki, albo nie słyszał tego nazwiska.

Główna bohaterka książki, tytułowa Emma, to dwudziestojednoletnia dziewczyna o zachwycającej urodzie. Niestety najbardziej wyróżniającą się cechą jej charakteru jest zarozumiałość. Pochodząca z szlacheckiej i bardzo majętnej rodziny Emma ma wysokie mniemanie na swój temat i uważa, że osoby wyższe statusem nie powinny zadawać się z ludźmi niższego stanu społecznego. Byłaby to rzecz wielce niesłychana i poniżej godności. Emma postanawia chronić nie tylko siebie ale i swoich bliskich (oczywiście wbrew ich woli) przed tymi godnymi krytyki znajomościami. Głównym zajęciem tytułowej bohaterki jest swatanie ludzi. Czasem wychodzi jej to lepiej, czasem gorzej. Przekonajcie się sami, czy młoda dama zdoła pojąć, że to nie status społeczny jest w życiu najważniejszy i czasem nie powinno się zajmować sprawami i uczuciami innych.

Kocham Jane Austen za jej specyficzne poczucie humoru i genialne kreowanie postaci. I tym razem mnie nie zawiodła. Powieść jest porywająca i zabawna, a czasami nawet dramatyczna. Przyznam, że główna bohaterka ma charakter przesiąknięty egoizmem i wyrozumiałością i budzi we mnie niechęć. O wiele bardziej wolę „Dumę i uprzedzenie” i „Rozważną i romantyczną” od „Emmy”. Jednak śmiało mogę powiedzieć „Emma” to powieść, która może czytelnika wiele nauczyć.

Serdecznie polecam! :)


*Okładka pochodzi ze strony: https://audeo.pl/449044/emmaZa możliwość wysłuchania książki serdecznie dziękuję Platformie internetowej Audeo :)

15 komentarzy:

 1. O autorce nie słyszałam... Ale zapowiada się na książkę z morałem..:P
  Ciekawie..:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię tę książkę:))

  OdpowiedzUsuń
 3. Od dawna planuję zapoznać się z twórczością "Jane Austen". Jednak na pierwszy raz wolę sięgnąć po wersję tradycyjną, a nie audiobooka. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. to jedyna książka Jane Austen, której jakoś nie mogę przetrawić :/ Emma jest zbyt bezczelna i zadufana w sobie, żebym mogła ją polubić :(

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię tę książkę i zaliczam ją do trzech najbardziej udanych powieści tej autorki:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książkę bardzo chętnie bym przeczytała, bo wersja audio nie jest dla mnie, nie potrafię się skupić na audiobooku - niestety.

  OdpowiedzUsuń
 7. O tak, audiobooki mogą być przydatne - szczególnie w przypadku, kiedy bolą mnie oczy i nie jestem w stanie czytać.
  Praca magisterska na temat Jane Austen? Bardzo przyjemny temat;) To ja się pochwalę, że piszę o blogach książkowych (chociaż "piszę" to na razie za duże słowo;)
  Co do "Emmy" - główna bohaterka niesamowicie mnie irytuje. Uważa, że ma prawo swatać ludzi, podczas gdy sama nie dostrzega najprostszych rzeczy...

  OdpowiedzUsuń
 8. Znalazłam ją na półce mojej mamy i teraz czeka na przeczytanie:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ksiazka chcetnie bym przeczytala. Audiobookow nie lubie:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Z chęcią przeczytam. Ale nie lubię Audiobooków.

  OdpowiedzUsuń
 11. Główna bohaterka również nie zyskała mojej sympatii, bardziej polubiłam m.in. Elżbietę Bennet. A co do audiobooków-nie potrafię się skupić słuchając książek.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Czytałam książkę, niestety ale główna bohaterka nie przypadła mi do gustu, dobrze że czytałam wcześniej "Dumę i uprzedzenie" bo ją uwielbiam, gdybym "Emmę" przeczytała wcześniej to pewnie nie sięgnęłabym po "Dumę ..." . Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie mogłam doczytać do końca... Może ze słuchaniem poszłoby mi lepiej?:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Mam tę książkę w domu, muszę w końcu do niej zajrzeć :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Przeczytana :>

  Zapraszam: http://ksiazkowy-kacik.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń