wtorek, 15 marca 2016

Jay Asher - "Trzynaście powodów"Tytuł: "Trzynaście powodów"
Autor: Jay Asher
Wydawnictwo: REBIS
Liczba stron: 272
Rok wydania: 2015
ISBN: 978-83-7818-812-4
Cena: 32,90 zł / Cena e-booka: 27,90 zł
E-book można kupić tutaj: Woblink.comZa oknem szaro i ponuro. W domu lodowato i niewiele brakuje mi do tego bym zaczęła trząść się z zimna. Jednak nawet na chwilę nie mogłam oderwać się od ostatnich rozdziałów „Trzynastu powodów”. Czuję się tak jakbym popadła w hipnotyczny trans. Jak wiele wiemy o ludziach, którzy nas otaczają? Może tak naprawdę wcale ich nie znamy. To kim są, to efekt milionów małych chwil i spotkań z ludźmi, których mijają na ścieżce swojego życia. Chyba nie starczyłoby nam życia by kogoś tak naprawdę poznać.

„Trzynaście powodów” to jedna z tych książek, do których podchodziłam niczego się po nich nie spodziewając. Nie chodzi mi o to, że nie miałam nadziei na dobrą lekturę. Chodzi o to, że czytając tytuł i opis nie snułam żadnych konkretnych myśli co może zawierać ta powieść. Pomyślałam sobie tylko, że chcę to przeczytać, chcę się dowiedzieć jakie to trzynaście powodów wpędziły Hannah w tak czarną dziurę, że popełniła samobójstwo. Bo przecież trzeba być na skraju rozpaczy i nie dostrzegać nawet cienia nadziei. Czyż nie?

„Jeśli słyszysz piosenkę, która wywołuje u ciebie łzy, a nie chcesz już płakać, nie słuchasz jej więcej. Ale nie da się uciec od siebie. Nie można postanowić, że się już nie będzie siebie oglądać. Wyłączyć zgiełku w swojej głowie.”*

„Trzynaście powodów” opowiada historię Claya Jensena, który pewnego dnia znajduje pod drzwiami swego domu tajemniczą przesyłkę. Jak się szybko okazuje jest to paczka zawierająca siedem taśm magnetofonowych nagranych tuż przed śmiercią przez jego szkolną koleżankę Hannah. Dziewczyna postanowiła przedstawić trzynaście powodów, które wpłynęły na jej decyzję o samobójstwie. Jednym z nich okazał się Clay. Nie potrafiąc tego zrozumieć odsłuchuje taśmę po taśmie klucząc po mieście zgodnie z pozostawioną przez samobójczynię mapką.

Historia została przedstawiona w bardzo ciekawej formie. Całość poznajemy z perspektywy Claya, między którego myśli wtapiają się odsłuchiwane kasety. Akcja powieści nabiera tempa wraz z kolejnymi powodami przedstawianymi przez Hannah. Na jaw wychodzą skrzętnie skrywane tajemnice i wpływy jednych wydarzeń na następne. Mimo wszystko uważam, że to lektura dla starszych czytelników.

Powieść zmusza do myślenia i daje solidną lekcję. Każdy nasz czyn ma wpływ na innych. Każdy postępek, większy bądź mniejszy, odciska piętno w życiu innych.

Polecam czytelnikom o mocnych nerwach. Po tej lekturze spojrzycie inaczej na wiele spraw. Mnie otworzyła oczy.

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu REBIS! :)
*Okładka pochodzi ze strony: http://www.rebis.com.pl/rebis/public/books/books.html?co=print&id=K7488.004&shop=shop
*Cytat pochodzi z opisywanej książki.


https://woblink.com/e-book,literatura-dla-dzieci-i-mlodziezy-rebis-trzynascie-powodow-jay-asher,22191

7 komentarzy:

 1. Dobrze napisana książka o trudnym problemie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obawiam się, że ten problem staje się coraz popularniejszy.;/ Warto przeczytać i się zastanowić.

   Usuń
 2. Lubię książki, które są w stanie mną w jakikolwiek sposób poruszyć. Będę miała na uwadze :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wiele dobrego słyszałam na temat tej książki i myślę, że pewnego dnia koniecznie będę musiała po nią sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Daje do myślenia. :) Sama złych opinii o niej nie słyszałam. ^^

   Usuń
 4. Fabuła z taśmami samobójcy przypomina mi trochę "Playlist for the Dead", którą niedawno czytałam. Z tym że wydaje mi się, że "Trzynaście powodów" może być dużo ciekawsze i mocniejsze. Będę miała ten tytuł na uwadze. :-)

  OdpowiedzUsuń