piątek, 21 września 2012

Kunii Takezaki, Bob Godin – „Japońska kaligrafia kreska po kresce”
Tytuł: "Japońska kaligrafia kreska po kresce"
Autor: Kunii Takezaki, Bob Godin
Wydawnictwo: Edgard
Cena: 44,90 zł
Ilość stron: 136
ISBN: 978-83-61828-85-3Moja miłość do Japonii nie ogranicza się jedynie do uczucia skierowanego ku krajobrazowi i językowi. Kraj Wschodzącego Słońca fascynuje mnie pod każdym względem. Często wyszukuję coraz to nowsze informacje dotyczące: bento, japońskiego szkolnictwa, kendo, ceremonii parzenia herbaty (przyznam się do sporej kolekcji prywatnej liczącej około 50 różnych herbat) oraz kaligrafii. Tej ostatniej poświęcę dzisiaj więcej uwagi.

Zawsze brakowało mi w Polsce dobrych książek poświęconych japońskiej kaligrafii, które mogłyby nakierować początkującego samouka. W języku angielskim mamy niestety o wiele lepszy wybór. Kilka miesięcy temu, podczas spaceru po Matrasie, natknęłam się na gigantyczną pozycję: „Japońska kaligrafia kreska po kresce”. Moją uwagę przykuła już sama kolorystyka szaty graficznej (bardzo ciekawe połączenie bieli, czerni i czerwieni). Wnętrze okazało się jeszcze bardziej przyjemne. Na początku zostały zamieszczone informacje dotyczące:

- sposobu korzystania z książki,
- autorki pozycji (inicjatorce szkoły stowarzyszonej w fundacji promującej kaligrafię),
- znaków kanji, hiragany i katakany,
- współczesnego języka japońskiego (między innymi: fonetyki języka japońskiego oraz metody latynizacji japońskiej wymowy),
- przyborów do kaligrafii (pędzli, tuszów, kamieni, papieru itp.),
- postawy ciała i sposobu trzymania pędzla (równowagi ramion, odpowiedniego trzymania pędzla, itd.),
- podstawowych technik stawania kresek.

Główna część książki zawiera 166 znaków najbardziej popularnych w japońskiej kaligrafii. Na każdej stronie zamieszczone zostały dwa znaki kanji wraz z podziałem na ich główne elementy. Mamy również przedstawienie znaków w pomniejszeniu, ich znaczeń, krótkie opisy, liczbę kresek, z których się składają, tabelę ukazującą etapy kreślenia, wymowę on i wymowę kun wraz z przykładami słów-złożeń, w których występuje dany znak. Na końcu książki znajdują się bardzo przydatne arkusze do ćwiczeń.

Wszystko zostało dobrze wyjaśnione i estetycznie przedstawione. Przyznam, że korzystanie z tej pozycji to sama przyjemność.

Serdecznie polecam wszystkim miłośnikom Kraju Wschodzącego Słońca i samodoskonalenia! :)Okładka pochodzi ze strony: http://www.jezykiobce.pl/japonska-kaligrafia-kreska-po-kresce,580.html

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Edgard :)

10 komentarzy:

 1. Okładka bardzo mi się podoba, przypuszczam, że zawartość książki również przypadnie mi do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Interesująca książka, ale cena zabójcza :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba trzeba mieć cierpliwość do takiej kaligrafii ... ja jej nie mam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Rzeczywiście, cena trochę wysoka. Japonią nie za bardzo się interesuję, ale dla mojej siostry ta pozycją pewnie byłaby interesująca:)

  OdpowiedzUsuń
 5. O! Muszę tę książkę polecić mojej przyjaciółce. Na pewno będzie zachwycona:))

  OdpowiedzUsuń
 6. Koniecznie muszę ją dostać w swoje ręce ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Chyba kupię ją swojemu chłopakowi! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Okładka również mi bardzo się podoba, ale, że nie za bardzo interesuję się Japonią, więc odpuszczę sobie tę książkę. (;

  OdpowiedzUsuń