czwartek, 20 września 2012

Agnieszka Krawczyk – „Dziewczyna z aniołem”Tytuł: „Dziewczyna z aniołem”
Autor: Agnieszka Krawczyk
Wydawnictwo: SOL
Liczba stron: 284
Rok wydania: 2012
ISBN: 978-83-62405-27-5
Cena: 29,90 zł
Dostępna też: Księgarnia Gandalf
„Kto umiera, płaci swoje długi” W. Szekspir

Ostatnio prześladuje mnie ponury humor i deszczowa pogoda. Oba te czynniki niemiłosiernie wiodły mój wzrok ku powieści, w której głównym wątkiem byłoby tajemnicze morderstwo. Tak oto w moje dłonie wpadła kolejna powieść polskiego autorstwa. „Dziewczyna z aniołem” Agnieszki Krawczyk to jedna z tych książek, które świadczą o tym, że literatura rodzima jest naprawdę godna uwagi.

Akcja powieści toczy się wiosną 1959 roku. Mieszkańcy Krakowa żyją wielką sensacją – okazuje się, że doszło do tajemniczego zabójstwa. Do tego ofiarą nie był ktoś z szarego, nikomu nieznanego tłumu. Zamordowano siedemnastoletnią Iwonę Hom, córkę stalinowskiego prokuratura. Kto mógł zamordować nastolatkę? Sprawa jest głośno komentowana w całym mieście, a ludzie snują wiele domysłów. Brak postępów w milicyjnym śledztwie zaczyna niepokoić Filipa Dobrowolskiego, zakochanego w Iwonie kolegi ze szkoły. Chłopak postanawia przeprowadzić śledztwo na własną rękę. Wraz z lekarzem Jerzym Gruszewskim, weteranem wojny domowej w Hiszpanii, starają się odkryć prawdę. Zdaje się, że władza za wszelką cenę stara się zatuszować tę sprawę. Czy warto więc narażać swoje życie by odkryć prawdę? Czy bohaterom uda się odnaleźć sprawcę zbrodni?

„Dziewczyna z aniołem” została podzielona na dwie części. Pierwsza nosząca tytuł „W mroku” dotyczy wydarzeń poprzedzających zabójstwo Iwony Hom. Druga część „W jasności” poświęcona została przebiegowi dochodzenia i wszelkim tajemnicom, które wychodzą na światło dzienne. Powieść Agnieszki Krawczyk przenosi nas do tajemniczego i malowniczego Krakowa. Mocno zarysowany klimat lat pięćdziesiątych nadaje powieści smaku. Wielowątkowość fabuły, starannie wykreowane postacie, trzymająca w napięciu akcja oraz zagadka kryminalna obfitująca w fałszywe tropy, to naprawdę mocne strony tej powieści. Bardzo spodobała mi się także szata graficzna Serii z kilerem, w której skład wchodzi „Dziewczyna z aniołem”.

Z wielką przyjemnością sięgnę po kolejne powieści Agnieszki Krawczyk.

Serdecznie polecam nie tylko miłośnikom powieści kryminalnych, ale i wszystkim lubiącym dobrą literaturę rodzimą. :)* Okładka pochodzi ze strony: http://wydawnictwosol.pl/ksiazki/dziewczyna-z-aniolem
Cytat pochodzi z książki: „Dziewczyna z aniołem”Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu SOL :)

12 komentarzy:

 1. Lubię naszą, polską literaturę, kryminały również, więc myślę, po ten też chętnie sięgnę:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam i mam podobne odczucia. Też mam zamiar sięgnąć po inne książki autorki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. chętnie po nią sięgnę za jakiś czas ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. pozytywnie wspominam lekturę tej książki :)
  obecnie na półce czeka w kolejce do przeczytania i zrecenzowania kolejna książka tej autorki - "Magiczne miejsce" :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie przepadam za kryminałami, więc niestety nie sięgnę po tę powieść. Ale polecę ją mojej Mamie - ona lubi książki tego typu :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książki z Krakowem w tle działają na mnie jak magnes! ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Już od dawna mam ochotę na tę książkę, jak i na inne książki Pani Krawczyk. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń