sobota, 3 października 2015

Roxana Saberi - "Między światami. Moje życie i niewola w Iranie"Tytuł: "Między światami. Moje życie i niewola w Iranie"
Autor: Roxana Saberi
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Liczba stron: 384 (+ 8 zdjęcia)
Rok wydania: 2015
ISBN: 978-83-7924-398-3
Cena: 36,90 złPogoda postanowiła zrobić mi na złość i ukarać za ostatni wybuch radości związany z jesienną aurą. Ponownie na termometrze 30 stopni Celsjusza. Pocieszam się myślą, że te upały długo już nie wytrzymają i w końcu przegrają z deszczem i zawieją.


„Między światami to poruszające świadectwo bezkompromisowej walki o godność i wolność. Walki, której często niestety nie dostrzegamy, ale za którą wiele osób na całym świecie gotowych jest zapłacić każdą cenę.” Przemysław Henzel, dziennikarz Onet.pl


Chciałabym się dzisiaj podzielić z wami opinią na temat książki, którą napisało samo życie. Jak wiadomo bywa ono czasami bardzo nieprzewidywalne, pechowy los może sprawić, że znajdziemy się w sytuacji, z której wyjście zdaje się być wręcz niemożliwe. Nawet wtedy nie wolno się poddawać. Należy walczyć do samego końca, tak jak autorka i główna bohaterka książki „Między światami”.

Roxana Saberi pragnęła napisać książkę na temat kraju, z którego pochodzili jej przodkowie. Wyjechała z Ameryki do Iranu. Jej legitymacja prasowa została niespodziewanie odwołana w 2006 roku przez władze, mimo to postanowiła pozostać w kraju. 31 stycznia 2009 roku dziennikarka została wyciągnięta z domu i w brutalny sposób aresztowana. Zarzucono jej szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych.

W czasie niedorzecznego procesu skazano ją na 8 lat więzienia i to nie byle jakiego. Karę miała odbyć w jednym z najokrutniejszych, słynących w straszliwy sposób miejsc – teherańskim więzieniu Evin. Zastraszenia, maltretowania psychiczne i fizyczne, przypadkowe zgony – to tylko niektóre z codzienności tego miejsca. Na szczęście świat nie pozostawił Roxany Saberi samej. Jej walka o wolność była pełna interwencji znaczących osób z całego globu, między innymi: Baracka Obamy.

W „Między światami” autorka opisuje swój pobyt w więzieniu Evin. Ponad 100 dni ciągłej walki o sprawiedliwość. Walki niemalże z góry skazanej na porażkę. Ciągle mam wrażenie, że bohaterka i tak w pewien sposób była potraktowana ulgowo. Sprawa była na tyle nagłośniona, że prześladowcy musieli uważać. Co z tymi, którzy w równie niedorzeczny sposób zostali skazani a prawie nikt o nich nie słyszał? Książka pokazuje Iran jako miejsce pełne kontrastów, miejsce w którym może zdarzyć się wszystko.

Bywają książki, które czyta się szybko o nich zapominając, a także i takie, które nigdy nie wypadają z pamięci i serca. „Między światami” należy do tej drugiej kategorii. Wywołuje silne emocje z wielu względów, między innymi: niesprawiedliwości w traktowaniu niewinnej kobiety i zaciętości walki o to co po prostu nam się należy – bo chodzi tu o podstawową potrzebę respektowania godności i praw człowieka.

Do zalet książki należy nie tylko trzymająca w napięciu fabuła, ale i piękne wydanie. Już sama okładka przyciągnęła mój wzrok i sprawiła, że zapragnęłam bliżej przyjrzeć się tej pozycji.


Polecam wszystkim lubiącym zapierające dech w piersiach z życia wzięte historie!

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Sine Qua Non! :)
*Okładka pochodzi ze strony: http://www.wsqn.pl/

10 komentarzy:

 1. Świetna recenzja :)
  Ksiazke przeczytam na pewno

  OdpowiedzUsuń
 2. O tej książce czytam same dobre opinie, dlatego z pewnością po nią sięgnę.
  Pozdrawiam
  A.

  http://chaosmysli.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam o tej książce do teraz:) Bardzo chętnie po nią sięgnę, bo lubię taką tematykę tym bardziej, że te rzeczy miały miejsce. Pozdrawiam! :)
  Ich perspektywy

  OdpowiedzUsuń
 4. Miło wspominam tę opowieść, mądra i poruszająca :)
  Moje-ukochane-czytadelka

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam i mocno mną wstrząsnęła :)

  naczytane.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne wydanie i fabuła trzymająca w napięciu mnie przekonują. Planuję przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Od jakiegoś czasu planuję przeczytanie tej książki, ponieważ słyszałam o niej bardzo dużo dobrych opinii :-)
  Świetna recenzja, blog również <3

  ~Book_silver
  http://www.ksiazkiponadniebo.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Z tego co słyszałem to świetna książka po którą powinna sięgnąć każda kobieta chcąca wyjść za muzułmanina:-!
  Zapraszam do mnie:-) już Cię obserwuję:-)
  http://recenzjonistycznie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Same dobre opinie o tej książce co potwierdza i ta świetna recenzja :)

  OdpowiedzUsuń