wtorek, 17 września 2013

Santiago Posteguillo – „Africanus. Wojna w Italii"

Tytuł: „Africanus. Syn konsula”
Autor: Santiago Posteguillo
Wydawnictwo: Esprit
Liczba stron: 590
Rok wydania: 2012
ISBN: 978-83-61989-86-8
Cena: 34,90 zł


„Umiesz zwyciężać, Hannibalu, ale nie potrafisz wykorzystać zwycięstwa.” Liwiusz, 22, 51, 4.**

Za oknem jesienna pogoda. Deszcz obija się o szyby. Może szum wiatru, porywającego liście drzew do dalekiego lotu, wyda się pomrukiem stali uderzającej w przeciwnika. Jednym słowem – idealna pogoda na dobrą książkę o wielkiej bitwie, namiętności i walce o władzę.

„Africanus. Wojna w Italii” to druga część historii jednego z największych wodzów – Scypiona Afrykańskiego. Po przeczytaniu poprzedniego tomu nie mogłam się doczekać kiedy wpadnie mi w dłonie kolejna część. Przyznam, że „Wojna w Italii” wcale mnie nie zawiodła, a nawet podobała mi się bardziej niż tom wcześniejszy.

Akcja książki zaczyna się w 216 roku p.n.e. Nadchodzi chwila, w której rzymskie legiony mają stoczyć ostateczną walkę ze swoim największym wrogiem - nadciągającymi wojskami kartagińskimi, na których czele stoi potężny Hannibal. Do walki wyrusza również świeżo mianowany na trybuna Publiusz Korneliusz, nazywany Scypionem Afrykańskim. Rozgrywka mająca przynieść rzymskim legionom szybkie zwycięstwo znacznie przeciąga się w czasie. Dochodzi do straszliwej klęski Rzymu. Scypionowi udaje się wycofać z niekorzystnego położenia. Po powrocie do Rzymu bohater zgłasza się jako ochotnik do ofensywnej wyprawy. Czy Rzym zdoła wygrzebać się z tak niekorzystnego położenia? Sprzymierzone narody, jeden po drugim, wypowiadają pobitym posłuszeństwo, a Hannibala nie jest w stanie powstrzymać nawet zbliżająca się zima.

Do tej serii mam wielki sentyment. Kocham książki zawierające wątki historyczne, poruszające tematykę wielkich bitew. Africanus to seria stworzona w genialny i dopracowany sposób. Najbardziej urzekły mnie opisy przebiegu poszczególnych bitew. Autor ma ten cudowny dar do przekazywania historii w sposób porywający i nie pozwalający czytelnikowi na oderwanie się od książki, chociażby na kilka chwil. Na końcu powieści zamieszczone zostały także: słowniczek, mapy, drzewo genealogiczne, najwyższe dowódco kartagińskie oraz lista konsulów Rzymu.

Polecam każdemu tę niesamowitą serię przygód Scypiona Afrykańskiego. Na pewno was nie zawiedzie! Ja z niecierpliwością czekam na kolejną część tej serii.
* Okładka pochodzi ze strony: www.esprit.com.pl
** Cytat pochodzi z książki: „Africanus. Wojna w Italii”Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Esprit :)


12 komentarzy:

 1. niestety to nie jest coś dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię tę tematykę, czas rozglądnąć się za pierwszym tomem:)

  OdpowiedzUsuń
 3. O, Chętnie bym przeczytała. Widzę, że to coś dla mnie :) Również obserwuję ponieważ blog świetny :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam serię! czekam z niecierpliwością na kolejną część, może w końcu dotrą do tej Afryki... ;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też ją uwielbiam. ;) Ciekawe kiedy wyjdzie kolejny tom.

   Usuń
 5. Gdzieś już czytałam o tej serii. Może się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zapowiada się na bardzo interesującą serie :) chętnie zajrzę do tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Pierwszy tom był bardzo ciekawy. Zobaczymy czy drugi mnie nie zawiedzie. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam oba tomy i naprawdę polecam :) Świetnie się czyta :)

  OdpowiedzUsuń