niedziela, 16 marca 2014

James Patterson, Gabrielle Charbonnet – „Czarownica”



Tytuł: "Czarownica”
Autor: James Patterson, Gabrielle Charbonnet
Wydawnictwo: Albatros
Seria: Czarodzieje
Liczba stron: 368
Rok wydania: 2014
ISBN: 978-83-7885-728-0
Cena: 31,90 zł





Piękną mamy dziś pogodę, prawda? Wiatr zawodzi straszliwie, a miliony kropel obijają się z hukiem o szybę. Perfekcyjne efekty specjalne do dobrej książki z szybką akcją. Jeszcze tylko kubek parującej herbaty i krzesło blisko grzejnika. Powolnie i niepewnie zbliża się wiosna, mam wrażenie, że tak naprawdę jeszcze nie jest pewna czy chce już nas odwiedzić. Najwyższy czas by wymieść z życia bajzel, który się weń wkradł niespodziewanie wraz z lenistwem i nadmiarem kilogramów. Typowe pozostałości po przemijającej zimie. Czas nadrobić setki zaległości i odświeżyć bloga.

Dzisiaj chciałabym wam przedstawić pozycję, która wywarła na mnie mieszane odczucia. Najnowsza powieść Jamesa Pattersona pisana razem z Gabrielle Charbonnet pt. „Czarownica” wchodzi w skład serii Czarodzieje.

Pierwszą rzeczą, która mnie zdziwiła było polskie tłumaczenie tytułu, który w języku angielskim brzmiał: „Witch & Wizard”. Mam wrażenie, że „Czarownica i czarodziej” brzmiałoby lepiej i bardziej odzwierciedlało treść książki. Ciekawa jestem czemu wybrano właśnie takie tłumaczenie tytułu.

Powieść opowiada historię dwójki młodych czarodziei – piętnastoletniej Wisty i prawie osiemnastoletniego Whita. Żyją oni spokojnie wśród kochającej rodziny, aż do pewnego czasu. Mianowicie do chwili, w której całkowitą władzę w kraju obejmuje tak zwany Nowy Ład, a na jego czele staje Ten Który Jest Jedyny. Z dnia na dzień świat zmienia się nie do poznania. Dzieci (uważane za największe zagrożenie dla nowej władzy) są porywane z domów, przetrzymywane w więzieniach, torturowane a nawet straszone karą śmierci. Pewnej nocy Whit i Wisty zostają zabrani z domu do więzienia dla małoletnich. Tam po przeprowadzonym w groteskowy sposób procesie zostają uznani za winnych i skazani na śmierć, która ma się odbyć w dniu ich osiemnastych urodzin. Do tego czasu są przetrzymywani w dawnym zakładzie psychiatrycznym i poddawani badaniom. Czy zdołają uciec? Tajemnicza przepowiednia głosi, że dwójka wybranych ma uratować świat spod reżimu Nowego Ładu. Czy rodzeństwo zdoła uwierzyć w skrywające się w nich magiczne moce i uratować więzione dzieci?

Jedną z wielu zalet książki jest przyciągająca wzrok szata graficzna. Powieść została podzielona na liczne, krótkie rozdziały co znacznie ułatwia czytanie. Podobało mi się wprowadzenie dwóch punktów widzenia – Wisty i Whita. Wszystkie wydarzenia poznajemy ich oczami, co pozwala na lepsze wczucie się w czytaną historię. Akcja książki jest szybka i wciągająca. Powieść czyta się dosłownie jednym tchem i trudno się od niej oderwać. Jedynym minusem „Czarownicy” jest sposób w jaki zostały sformułowane zdania. Widać od razu, że powieść została skierowana przede wszystkim do młodego odbiorcy i starszych czytelników ten styl może trochę zniechęcać.

Serdecznie polecam wszystkim nastolatką pragnącym przeczytać dobrą i wciągającą lekturę! Z niecierpliwością czekam na kolejną część tej serii. ;)




*Okładka pochodzi ze strony: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1219,1726,czarownica.html




Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Albatros!!! :)

10 komentarzy:

 1. z tymi tłumaczeniami tytułów jest naprawdę różnie :( książka zapowiada się ciekawie i lekki i ta dwuosobowa narracja :) coś dla mnie dla relaksu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. no, nie wiem czy dla mnie, okres nastoletni mam już trochę za sobą, a i tematyka coś wydaje mi się już mocno wyeksploatowana, odpuszczę
  całuski

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam, że bądź co bądź naprawdę warto ja przeczytać. ;) Mnie się podobała. :D Całuski.

   Usuń
 3. Nie słyszałam o niej, poszukam

  OdpowiedzUsuń
 4. Szata graficzna zdecydowanie przypomina mi "Diablicę" K. Miszczuk. Swoją drogą- jeśli nie czytałaś to polecam (:

  OdpowiedzUsuń
 5. Raczej nie będę się za nią za bardzo rozglądać, ale gdyby nadarzyła się okazja, chętnie dałabym tej książce szansę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. O jej! Super recenzja! :3
  Podoba mi się u cb :3
  Pozdrawiam Ciepło :*

  OdpowiedzUsuń
 7. Jej, przeraża mnie ta kobieta z okładki... podziękuję ; )

  OdpowiedzUsuń
 8. Myślałam, że bohaterowie będą starsi. W przypadku tak młodych raczej nie sięgnę. Zbyt dużo się już naczytałam o piętnastolatkach.

  Przy okazji zapraszam do siebie na konkurs z inną książką tej autorki: http://heaven-for-readers.blogspot.com/2014/06/klub-karmy-czesc-2-wraz-z-tematyczna.html – krótki termin, dlatego informuję osobiście :)

  OdpowiedzUsuń